MAREK WÓJCIK

Marek Wójcik - kandydat na Posła na Sejm RP, startujący z 3 miejsca listy KW Koalicja Obywatelska PO, .N, iPL, Zieloni, w okręgu wyborczym nr 31.


Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. 
W 1997 wstąpił do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Pracował jako wolontariusz w kampaniach wyborczych Unii Wolności, a w latach 1999–2000 należał do tej partii. W 2001 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W latach 2002–2005 był radnym w Katowicach. Pracował jako asystent posła na Sejm Piotra Matei (2001–2003), a także posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta (2004–2005). W 2005 został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim. Do tego samego roku przewodniczył Stowarzyszeniu „Młodzi Demokraci” na Śląsku. 
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski,. W VI kadencji został członkiem komisji śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał .W Sejmie VII kadencji objął przewodnictwo Komisji Spraw Wewnętrznych. W wyborach parlamentarnych w 2015 po raz czwarty uzyskał mandat poselski z okręgu katowickiego. W Sejmie VIII kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W listopadzie 2016 wszedł w skład "gabinetu cieni" PO jako wiceszef gabinetu spraw wewnętrznych i administracji 
W 2014 r. tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów tego roku W 2015 r. został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Policji.
Współpracuje ze środowiskiem mundurowym uczestnicząc aktywnie w spotkaniach mających na celu omówienie zarówno problemów funkcjonariuszy czynnych zawodowo, jak i emerytów mundurowych. W tym, ze szczególnym uwzględnieniem części środowiska, która została objęta ustawą represyjną z 16 grudnia 2016 roku. Ponadto inicjuje oraz składa interpelacje i zapytania dot. problematyki związanej z przepisami jak również sytuacją życiowa funkcjonariuszy i emerytów mundurowych.
W 2019 r. ZW SEiRP w Katowicach uhonorował Posła „Odznaką Honorową ZW SEiRP w Katowicach” za duże zaangażowanie na rzecz emerytów, rencistów policyjnych i ich rodzin.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)