HANNA GIL-PIĄTEK

Hanna Beata Gill-Piątek urodziła się 13 kwietnia 1974 r. w Łodzi.  Studiowała grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie w 2017 otrzymała tytuł zawodowy licencjata.

W 2023 uzyskała magisterium na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Była stałą felietonistką m.in. „Gazety Wyborczej” (w tym „Dużego Formatu”), „Przekroju”, „Dziennika Łódzkiego” i „Dziennika Opinii Krytyki Politycznej”. Teksty publicystyczne poświęcała tematyce lokatorskiej, prawom kobiet i demokracji lokalnej. Zawodowo pracowała z samorządami pomagając im przeprowadzać odnowę zaniedbanych obszarów. Stworzyła też pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Do polityki trafiła po wielu latach działalności społecznej. W październiku 2019 r. została posłanką na Sejm RP z okręgu łódzkiego, uzyskując 14 422 głosów. W mijającej kadencji podjęła ponad 240 interwencji w sprawach indywidualnych i lokalnych, złożyła ponad 3 tys. interpelacji i zapytań poselskich – najwięcej wśród parlamentarzystów.

To dzięki Jej pytaniom wyszły na jaw fakty o bajońskich nagrodach i premiach wypłacanych w kierownictwom ministerstw, o setkach milionów złotych z kieszeni podatników przeznaczonych na rozbudowę medialnego imperium o. Tadeusza Rydzyka, o prawie 30 miliardach składek, które wyciągnięto z kieszeni seniorów mamiąc ich rzekomym brakiem podatków oraz 13. i 14. emeryturą czy o setkach milionów złotych uwięzionych w rosyjskich bankach, z czym rząd PiS nie zrobił nic przez 8 lat rządów.

Jest kandydatką Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni w okręgu wyborczym nr 9 (okręg łódzki), miejsce nr 20 na liście wyborczej.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)