Aktualności

KOMUNIKAT ZESPOŁU PSYCHOLOGÓW FSSM RP

Opublikowano: 29 sie 2017

Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo!

Na skrzynkę pocztową psycholog@fssm,pl przychodzą listy z prośba o pomoc. Większość to informacje od osób bliskich, znajomych, a nawet nieznajomych, którzy dowiedzieli się o czyjejś trudnej sytuacji. Wszystkim dziękuję. To bardzo istotne – żebyśmy byli uważni na innych, umieli ich wysłuchać, nie bagatelizowali ich zachowań i emocji.

Dla części osób otrzymanie decyzji ZER, to moment wejścia w stan kryzysu - to stan dezorganizacji, poczucie  szoku, lęku i trudności, które mogą odebrać zdolność działania świadomego kontrolowania życia. Dotknięte kryzysem osoby nie znają żadnego sposobu poradzenia sobie z sytuacją.

Reakcje, o których mówicie – niepokój, otępienie, panika, bezradność, rozpacz, gniew, złość, wściekłość, niepewność, trudności w podejmowaniu prostych decyzji, trudności ze snem, płacz, poczucie nierealności tego, co się dzieje, pogorszenie zdrowia fizycznego – bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie , ale są normalną reakcją występująca w kryzysie.

Trudno jest też dać sobie radę z pojawiającymi się myślami, które „wciskają” się do głowy niezależnie od naszej woli – „to koniec, to niesprawiedliwe, dłużej nie wytrzymam, co inni pomyślą”.

To, czy wejdziemy w kryzys, jak go będziemy przeżywać, jak sobie z nim poradzimy zależy od wielu czynników. Nie wszyscy reagują na kryzys tak samo. Chcę jednak zwrócić uwagę na kilka elementów tego kryzysu :

  • brak możliwości wpływu na czas trwania sytuacji,
  • brak możliwości kontrolowania sytuacji,
  • funkcjonowanie z obniżonym poczuciem bezpieczeństwa lub jego brakiem (lub innych ważnych wartości – godność, honor, sprawiedliwość, wiara w prawo) w nieznanej perspektywie czasowej

Co można zrobić, jak sobie  pomóc?

  • pamiętaj, że pierwszym źródłem wsparciem są: rodzina, przyjaciele, znajomi,
  • ból i silne emocje są normalną reakcją – nie pożądaną, ale naturalną  w sytuacji trudnej, zagrażającej, bolesnej,
  • pozwól sobie na przeżywanie tych uczuć. Niektórzy myślą „Muszę być silny /a”; „Powinienem /nam)  się wziąć w garść”. To powoduje wypieranie nieakceptowanych uczuć ze świadomości i może zwiększać krytycyzm wobec siebie;
  • pozwól sobie na wyrażanie uczuć, znajdź w swoim otoczeniu osobę, która Cię słucha, do której masz zaufanie i która Cię  nie osądza, nie pociesza naiwnie „wszystko będzie dobrze” nie poucza „weź się w garść” i której możesz opowiedzieć o swoich emocjach;
  • nie izoluj się -  dbaj o relacje z rodziną, znajomymi;
  • dostarczaj sobie drobnych przyjemności – spacer, ksiązka, ciepła kąpiel, to, co lubisz;
  • staraj się (nawet na siłę) prowadzić w miarę stabilny i racjonalny tryb życia,
  • jeżeli to możliwe znajdź sobie jakieś interesujące cię zajęcie (hobby).

Należy zaznaczyć, że wymienione wyżej rady nie są remedium na rozwiązanie problemu. Ich celem i zadaniem jest pomóc Ci przeżyć (przetrwać) pierwszy etap kryzysu przy minimalizacji kosztów psychologicznych i pozwolić, w miarę stabilnie, funkcjonować w  sytuacji, która jest trudna, niemożliwa do kontrolowania i może trwać bardzo długo.

Dla tych, którzy są w otoczeniu osoby w kryzysie mam jedną wskazówkę – bądźcie uważni, słuchajcie, nie oceniajcie, okażcie zainteresowanie – zaproponujcie spacer, kawę. Osoba w kryzysie może irytować, denerwować, może wydawać się zupełnie pozbawiona energii lub wręcz przeciwnie, nadmiernie pobudzona, roszczeniowa. Czasami trudno jest utrzymywać z nią kontakt. Jednak w tej sytuacji to konieczne.

Jesteśmy w trakcie organizacji pomocy psychologicznej (interwencji kryzysowej) na terenie kraju. Trochę to jeszcze potrwa. Proszę jednak pamiętać, że najważniejsze i często trudne zadanie spoczywa na najbliższym otoczeniu.

                                                                                                                                                                            Małgorzata Chmielewska

                                                                                                                                                           Koordynator pomocy psychologicznej FSSM RP

Opracowano na podstawie:
• Greenston J.L., Leviton S.C., Interwencja kryzysowa, GWP, Gdańsk 2004;
• Kubacka – Jasiecka D., Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach psychologicznych, Wyd. Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2010.

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)