25 kwietnia 2024 r. Sejmowa Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251) w zakresie możliwości jednoczesnego pobierania emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych oraz powszechnego systemu emerytalnego. Komisja postanowiła wystosować do Prezesa Rady Ministrów stosowny dezyderat, który został uchwalony w dniu 23 lipca br.
Dezyderat nr 28
Komisji do Spraw Petycji do Prezesa Rady Ministrów
w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
w zakresie możliwości jednoczesnego pobierania emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych
oraz powszechnego systemu emerytalnego
uchwalony na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2024 r.
Komisja do Spraw Petycji na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2024 r. rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. |
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251) w zakresie możliwości jednoczesnego pobierania emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych oraz powszechnego systemu emerytalnego (BKSP-144-IX-775/23).
Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany (nowelizacji) ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności w zakresie zbiegu prawa do emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego „służb mundurowych” i ubezpieczenia społecznego, tj. art. 95 ust. 1 i 2 tej ustawy, zgodnie z którym w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
Kryterium różnicowania wymienionych uprawnień jest określony przez ustawodawcę moment rozpoczęcia służby. Funkcjonariusze i żołnierze zawodowi, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 1999 r., zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo do świadczeń z obu systemów, jeśli po zakończeniu służby podejmą pracę lub działalność objętą obowiązkiem powszechnego ubezpieczenia społecznego. Natomiast ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa i obowiązuje w odniesieniu do nich zasada, że w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach (np. świadczenia z systemu zaopatrzeniowego) wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną.
W opinii autora petycji proponowana zmiana powinna m.in. zapewnić żołnierzom oraz wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych, bez względu na datę przyjęcia do służby, naliczanie i pobieranie dodatkowej emerytury za pracę świadczoną po uzyskaniu tzw. emerytury mundurowej.
W uzasadnieniu wskazano, że obecna ustawa dzieli żołnierzy na odrębne grupy zróżnicowane pod względem uprawnień do świadczeń mundurowych i świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych. Zdaniem autora petycji podział ten jest anachroniczny, rodzący wiele konfliktów i problemów społecznych, niesprawiedliwy i biurokratyczny, a ponadto wątpliwy z punktu widzenia art. 32 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym wszyscy są wobec prawa równi oraz mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
Na posiedzeniu Komisji do Spraw Petycji w dniu 25 kwietnia 2024 r. głos w sprawie wniesionej petycji zabrali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski, którzy zgodnie zadeklarowali, że wymienione resorty dostrzegają problem opisany w petycji, oraz wyrazili gotowość do podjęcia działań zmierzających do jego rozwiązania.
Komisja do Spraw Petycji zwraca się o przedstawienie kompleksowej oceny postulatów zawartych w petycji i analizę możliwości wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań, a także o zbadanie skali opisanego problemu oraz wyliczenie skutków finansowych. Komisja prosi o informację o podjętych i planowanych przez Rząd działaniach zmierzających do zmiany sposobu ustalania świadczeń emerytalnych dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w zakresie zbiegu prawa do emerytury z zaopatrzenia społecznego i ubezpieczenia społecznego, bez względu na datę ich przyjęcia do służby, zgodnie z postulatem zawartym w omawianej petycji.
Zastępca Przewodniczącego Komisji
(-) Urszula Augustyn