Aktualności

EMERYTURY POLICYJNEJ NIE MOŻNA ODZIEDZICZYĆ – ANEKS

Opublikowano: 07 cze 2018

INFORMACJA PRAWNA – Aneks
Raz jeszcze o dziedziczeniu emerytury policyjnej

Jesteśmy pełni uznania Koleżankom i Kolegom za uważną lekturę naszych „Informacji Prawnych”, w tym ostatniej, dotyczącej odpowiedzi na pytanie o dziedziczenie emerytury lub renty policyjnej. Dziękujemy też za komentarze na ten temat, a także za głosy krytyczne na fb, choć czy uprawnione?

Chcielibyśmy zwrócić wagę zainteresowanych na następujące okoliczności.

1. Nasza „Informacja...” z 4 czerwca b.r. dotyczyła wyłącznie, cyt.: „możliwości dziedziczenia przez osoby bliskie poszkodowanym ustawą represyjną z 16 grudnia 2016 r. ich emerytur i rent policyjnych”, a ściślej prawa do tych świadczeń.  

2. Wskazywany przez naszych czytelników i oczywiście znany nam art. 136 ustawy dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych reguluje sytuację prawną osób bliskich zainteresowanego, który zmarł po wniesieniu wniosku o świadczenie. Chodzi tu o tzw. „świadczenia niezrealizowane”. Potencjalnie, do świadczeń należnych tej osobie do dnia jej śmierci, uprawnione są trzy kategorie osób:

  • małżonek i dzieci, z którymi osoba zmarła prowadziła wspólne gospodarstwo domowe,
  • małżonek i dzieci, z którymi osoba zmarła nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego,
  • inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła.

Ww. art.136 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w sposób odmienny od prawa spadkowego, reguluje uprawnienia członków rodziny do niezrealizowanych świadczeń po zmarłym - uprawnionym do emerytury lub renty (wyrok SA w Lublinie z dnia 19 sierpnia 1999 r., III AUa 229/99). Tak więc przepis ten nie ma nic wspólnego z prawem spadkowym a więc i z dziedziczeniem.  Oznacza to w praktyce, że nie trzeba przeprowadzać sformalizowanego postępowania spadkowego.

3. Niezbędnym warunkiem ewentualnego domagania się przez wskazanych członków rodziny wypłaty świadczenia należnego po zmarłym uprawnionym do emerytury lub renty (w naszym przypadku w trybie art.136 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w zw. z art. 11 naszej ustawy emerytalnej) jest uprzednie zgłoszenie przez niego wniosku o świadczenie (wyrok SN z dnia 23 kwietnia 1997 r., II UKN 77/97).  Przepis ten dotyczy zatem tych zmarłych emerytów i rencistów, którzy jeszcze nie pobierali świadczeń, lecz przed śmiercią wystąpili z wnioskiem o emeryturę lub rentę

(Komentarz do art.136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe; pod red. prof. Kamila Antonów)

4. Roszczenia o wypłatę emerytury lub renty, jako „świadczeń niezrealizowanych”  wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której to świadczenie przysługiwało.

Reasumując, nasza „Informacja Prawna” z 4 czerwca b.r., z założenia dotyczyła jedynie kwestii dziedziczenia prawa do emerytury lub renty policyjnej i niczego więcej. Jednakże z uwagi na wykazane zainteresowanie naszych Koleżanek i Kolegów zagadnieniem tzw. „świadczeń niezrealizowanych”, opatrzyliśmy nasz aneks krótkim komentarzem dotyczącym tej właśnie problematyki. Nadal będziemy wsłuchiwać się w potrzeby naszych czytelników w zakresie tematyki oczekiwanych informacji prawnych.

Osobnym zagadnieniem jest możliwość oraz tryb odzyskiwania (w przyszłości) przez naszych bliskich (spadkobierców) tej części emerytur lub rent, która została nam odebrana ustawą represyjną z 16 grudnia 2016 r.  Ale o tym później, w kolejnych informacjach prawnych.

Komisja Prawna FSSM

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)