KOMUNIKAT INFORMACYJNY
Jak już wcześniej informowaliśmy część sądów okręgowych w Kraju, na mocy postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie wyznaczonych do rozpoznania spraw przeciwko Dyrektorowi ZER o wysokość emerytur i rent policyjnych, wydaje wyroki korzystne dla represjonowanych, tzn. zmienia zaskarżone decyzje w całości i przyznaje prawo do emerytur i rent policyjnych, poczynając od 1 października 2017 r., w kwotach ustalonych z pominięciem art. 15c, 22a oraz 24a ustawy emerytalnej. Oznacza to praktyczne stosowanie przez te sądy (w większości przypadków) tzw. „rozproszonej kontroli konstytucyjności norm prawnych”, znajdującej oparcie w przepisach Konstytucji, tj. art. 8 ust. 2, zgodnie z którym przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że konstytucja stanowi inaczej oraz art. 178 ust. 1, zgodnie z którym sędziowie podlegają tylko konstytucji oraz ustawom.
Taka postawa sędziów orzekających zasługuje na słowa uznania i szacunek nas wszystkich. Jest dowodem odwagi i niezawisłości sędziowskiej a także wierności postanowieniom Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz złożonemu ślubowaniu, w którym zobowiązali się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według swojego sumienia a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. Wyrażamy nadzieję, że taka postawa wobec spraw represjonowanych będzie także bliska sędziom XIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Warszawie.
Jako Komisja Prawna FSSM kontynuujemy monitoring naszych procesów odwoławczych i odnotowujemy kolejne wyroki (jeszcze nieprawomocne), przywracające represjonowanym należne świadczenia emerytalne. Wynikiem tych prac są dane ujęte w zestawieniu tabelarycznym, aktualne na dzień 8 listopada 2019 r. (TUTAJ). Ich źródłem są informację przekazane nam przez Koleżanki i Kolegów, których sprawy zostały już rozpatrzone oraz nasze ustalenia własne. Nie wykluczamy, że wyroków pozytywnych może być nieznacznie więcej (np. w SO w Częstochowie oraz SO w Suwałkach).
Na chwilę obecną ogólna liczba wyroków korzystnych dla skarżących i to nieprawomocnych, nie jest zbyt duża. Stąd też nie możemy jeszcze mówić o przełomie w rozpatrywaniu naszych spraw. Liczymy jednak na refleksje sędziów oczekujących (naszym zdaniem bezzasadnie) na wyrok „TK” odpowiadający na pytania prawne Sądu Okręgowego w Warszawie, szczególne w kontekście zapowiedzianego wyboru nowych sędziów „Trybunału” w osobach Pani. K. Pawłowicz i St. Piotrowicza.
Ponawiamy apel o przesyłanie na adres: zespol.prawny@fssm.pl informacji o pozytywnych wyrokach wydanych przez sądy okręgowe, a także o postanowieniach sądów apelacyjnych uchylających postanowienia sądów okręgowych o zawieszeniu postępowania. Pozwoli nam to na bieżącą aktualizację prezentowanego zestawienia orzeczeń sądowych.
Przydatne będą nam również skany ww. orzeczeń, po dokonaniu zanonimizowania danych osób, których dotyczą.
Komisja Prawna FSSM RP