Aktualności

PAMIĘCI PAŃSTWA PODZIEMNEGO

Opublikowano: 01 sie 2023

1 sierpnia, w ramach obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Państwa Podziemnego. 

W uroczystości udział wzięli: kombatanci, Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, delegacje kilku resortów, wojska, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, organizacji pozarządowych, partii politycznych, harcerze i osoby prywatne. Wśród składających  kwiaty obecna była delegacja władz Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w okupowanej Europie. Była to legalna kontynuacja państwa polskiego działająca na terenie kraju, który znalazł się pod okupacją niemiecką. Państwo Podziemne nie ograniczało się do bieżącej walki zbrojnej z okupantem. Prowadzono także akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach oświaty, organizowało sądownictwo (zarówno wojskowe, jak i cywilne), działalność propagandową, czy wywiadowczą.

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)