Aktualności

POSZUKIWANI MĘŻOWIE ZAUFANIA

Opublikowano: 08 lip 2020

Tym, którzy jeszcze się wahają, czy zostać mężem/damą zaufania lub obserwatorem społecznym w czasie niedzielnych wyborów, polecamy tekst Mariusza Jałoszewskiego opublikowany na portalu oko.press pt.: „Boisz się, że wybory zostaną sfałszowane? Zostań mężem zaufania i przypilnuj komisji.”.

TUTAJ można zapoznać się bliżej z obowiązkami i prawami mężów zaufania i obserwatorów społecznych.

My zaś podpowiadamy, na które czynności komisji wyborczej należy zwrócić szczególną uwagę, a zwłaszcza na ich kolejność i rzetelność wykonania:

  1. Po zamknięciu lokalu wyborczego o godz. 21.00 komisja zakleja i pieczętuje wlot urny. (Żadne dodatkowe karty już nie wpadną do urny).
  2. Komisja liczy niewykorzystane karty do głosowania, następnie pakuje je w pakiet, zakleja, pieczętuje. (Żadne karty nie będą już z tego pakietu dokładane któremukolwiek kandydatowi).
  3. Komisja liczy ze spisu wyborców, ile kart wydano. W tym są karty wydane dla wyborców głosujących na podstawie zaświadczeń. Karty wydane + karty pozostałe = karty otrzymane rano w dniu wyborów. Musi się bilansować. UWAGA: karty z głosowania korespondencyjnego to osobna pula, nie wchodzą w ten bilans.
  4. Komisja odkłada na bok wszystkie długopisy itp., po czym otwiera urnę. (ważne, by w zasięgu rąk nie było czym dostawić krzyżyka).
  5. Karty z urny są sprawdzane, czy są ważne (czy mają czerwony stempel). Ważne segreguje się na stosy wg nazwisk kandydatów, osobny stos to głosy nieważne.
  6. Przy liczeniu kart należy sprawdzać, czy każda karta trafiła do właściwego stosu.
  7. Liczba kart wyjętych z urny = liczba kart wydanych + karty z głosowania korespondencyjnego musi się bilansować.

W razie wątpliwości mąż zaufania / obserwator społeczny może żądać sprawdzenia, ew. ponownego liczenia głosów na każdym etapie. Nie ma znaczenia, że komisja chce szybko skończyć i iść spać. Wszystkie uwagi trzeba zgłaszać do protokołu. W razie podejrzenia oszustwa – należy natychmiast wzywać policję.

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)