Aktualności

PROTEST REPRESJONOWANYCH FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ – KOSTRZYN NAD ODRĄ, 21.09.2019 R.

Opublikowano: 26 wrz 2019

 21 września 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą miał miejsce protest przeciwko bezprawnym zapisom „ustawy” represyjnej z dn. 16 grudnia 2016 r. zorganizowany przez Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej i Komitet Protestacyjny Emerytów Służb Mundurowych w Kostrzynie.
Represjonowani byli funkcjonariusze SG i żołnierze WOP stanęli dosłownie „na kresce” (tak nazywają granicę kraju), czyli na terenie dawnego przejścia granicznego między Polską a Niemcami (niegdyś PRL a NRD). Na granicy, która do 21 grudnia 2007 r. stanowiła granicę UE, a którą dziś wszyscy Polacy przekraczają bez żadnych przeszkód.

„To, że stoimy tu, na zachodniej granicy Polski, nie jest przypadkowe. To tu, wzdłuż tej granicy żyje i mieszka większość z represjonowanych byłych funkcjonariuszy SG i żołnierzy WOP i ich rodziny. I tu właśnie, w Kostrzynie nad Odrą, znaleźliśmy zrozumienie i wsparcie władz lokalnychmówi Prezes ZG ZEiRSG Marek MeszyńskiNasz protest w obronie praw byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej i WOP - formacji, z której się wywodzimy, jest jednocześnie protestem w obronie wszystkich osób objętych tzw. „ustawą dezubekizacyjną” przez nas nazywaną jednoznacznie – ustawą represyjną”.

„Państwo, które dysponując całym aparatem dochodzeniowo-śledczym - prokuraturą, IPN-em - oraz sądowym, stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej i łamie podjęte wcześniej zobowiązania, nie może być nazywane „państwem prawa” – dodaje Przewodniczący KPEiRSG Grzegorz Matusewicz – Gdyby naszą służbę przed rokiem 1989 poddano indywidualnej ocenie i osądowi, nigdy byśmy tutaj nie protestowali”

Grupę ok. 150 protestujących w Kostrzynie nad Odrą wspierali m.in.: Bartosz Arłukowicz – Europoseł KE, Andrzej Rozenek, Danuta LeszczyńskaBogusław Wontor i Artur Stojanowski – kandydaci na posłów na Sejm RP z list Lewicy w okręgach odp. nr 20, 41 i 8, Jerzy Wierchowicz – kandydat na posła na Sejm RP z listy KO - PO, .N, iPL, Zieloni w okręgu nr 20, gen. SG Tadeusz Frydrych - b. Zastępca KG SG, płk SG Andrzej Wyganowski - b. Komendant Pomorskiego Oddziału SG,  Zdzisław Czarnecki - Prezydent FSSM RP oraz przedstawiciele władz lokalnych: dr Andrzej Kunt - Burmistrz Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą i Robert Włodek - Wicestarosta Słubicki.

Obecni byli także przedstawiciele niemieckich służb mundurowych. Pan Volker Ettlich, były szef niemieckiej placówki SG w Kostrzynie nad Odrą, przywiózł list Towarzystwa Pomocy Prawnej i Humanitarnej z Niemiec, podpisany przez jego Przewodniczącego Hansa Bauera, w którym m.in. czytamy:

” Drodzy Polscy Obywatele, Drodzy Przyjaciele
z Niemiec przekazujemy solidarne pozdrowienia dla Waszego protestu przeciwko naruszaniu Waszych praw jako byłych członków organów celnych, bezpieczeństwa i ochrony porządku publicznego. My, członkowie niemieckiej organizacji praw człowieka, Towarzystwa Pomocy Prawnej i Humanitarnej podzielamy Wasze oburzenie taką polityką, której nie da się pogodzić z prawami człowieka.

Od przyłączenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej do Republiki Federalnej Niemiec, a więc od prawie 29 lat (…) w tysiącach postępowań karnych przeciwko podmiotom władzy NRD (…) około tysiąca członków organów bezpieczeństwa, ochrony porządku publicznego, wymiaru sprawiedliwości czy polityków i innych osób odpowiedzialnych zostało skazanych przez niemieckie sądy federalne.(...).”

Można było więc sprawę „rozliczeń z przeszłością” załatwić w zgodzie ze standardami prawa? Jak widać – można.

Organizatorzy protestu wystosowali 2 petycje:
1. Do Pani Ursuli von der Leyen - Przewodniczącej Komisji UE:

2. Do Pani Julii Przyłębskiej - Prezes Trybunału Konstytucyjnego RP

Po zakończeniu demonstracji ulicznej odbyła się projekcja filmu pt. „Listy śmierci” w reż. Andrzeja Dziedzica.
Wszyscy demonstrujący mogli skosztować wyśmienitej „wojskowej grochówki”, a goście i najwytrwalsi „tubylcy” odbyć wycieczkę po ruinach Starego Miasta Kostrzyna nad Odrą.


Serdecznie dziękujemy telewizji regionalnej HTS SŁUBICE (www.slubice.tv) za przygotowanie i opublikowanie reportażu z protestu (dostępny TUTAJ).


Pełna relacja protestu na VideoKOD - TUTAJDo strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)