Aktualności

SPOTKANIA W RAMACH OIU – GDAŃSK 07.09.2017

Opublikowano: 11 wrz 2017

       Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych
Zarząd Wojewódzki w Gdańsku z/s w Gdyni, ul. Portowa 15

     W jedności siła. Batalia o państwo prawa.

         Pod takim hasłem 07 września  odbyła się w Gdańsku konferencja w sprawie niegodziwej ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 roku, obniżającej drastycznie renty i emerytury byłym funkcjonariuszom Państwa Polskiego.

         Współorganizatorem był Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia i Rencistów Policyjnych w Gdańsku oraz Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Sala NOT mogła pomieścić 500 osób, ale na spotkanie przyszło znacznie więcej. Organizatorzy nie spodziewali się takiej frekwencji. Byli emerytowani funkcjonariusze Policji, SG, SW, służb specjalnych, członkowie rodzin funkcjonariuszy, przedstawiciele różnych formacji wojskowych, a  także parlamentarzyści z PO, Nowoczesnej i przedstawiciele SLD.

         Gości i wszystkich zebranych przywitał Prezes ZW SEiRP w Gdańsku  Jan Pietruszewski, a następnie minutą ciszy uhonorowano pamięć  17 osób, które na skutek wprowadzenia represyjnej ustawy nagle zmarli. 

         Andrzej Rozenek- Przewodniczący Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej  przedstawił założenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Powiedział m.in. że w kraju powstało 100 Komitetów Protestacyjnych byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, których zadaniem będzie zbieranie podpisów popierających projekt ustawy obywatelskiej. To zadanie dla wszystkich, którym nie obojętne jest uchwalenie krzywdzącej i haniebnej „ustawy grudniowej” . Byli funkcjonariusze wszystkich służb muszą się zmobilizować i działać wspólnie. Takie możliwości daje Internetowe Forum Dyskusyjne (represjonowani-pomorskie). Każdy z woj. pomorskiego  może tam znaleźć pomoc i aktualne informacje z regionu.

         O wspólnych działaniach i jedności mówił też gen. Adam Rapacki. Powiedział, że ustawa z 16 grudnia jest haniebna , pozbawia f-szy Państwa Polskiego godności i honoru. -„ Państwo NAS zdradziło”- powiedział- „mówię nas, bowiem pomimo, że ustawa mnie nie objęła, to identyfikuję się z Tymi, których ta ustawa dotyczy.”  Wiele osób zabierało głos i wszyscy byli zgodni, że ustawa represyjna pozbawia funkcjonariuszy służb mundurowych należnych im świadczeń emerytalnych i rentowych, niesłusznie traktując te prawa jako przywilej- a to jest rekompensata Państwa za narażanie życia i zdrowia w czasie pełnienia służby, za czas poświęcony służbie Państwu, za ochronę bezpieczeństwa i ładu publicznego. A najbardziej haniebne jest to, że zabrano środki do życia wdowom i dzieciom byłych funkcjonariuszy służb mundurowych.

         Podobny pogląd na sprawę przedstawił Henryk Majewski, były działacz Solidarności i Minister Spraw Wewnętrznych oraz zaapelował o utworzenie zespołów wzajemnej pomocy osobom poszkodowanym.

         Przedstawiciele służb mundurowych poparli podejmowaną inicjatywę.

         O swojej tragedii i bezsilności  opowiedziała zaproszona na spotkanie pani Janina. Ma 87 lat i tak cicho zapytała ile jej jeszcze pozostało tego życia. Ale jak ma teraz żyć za mniej niż 1000 zł. Jej mąż służył Państwu Polskiemu godnie i z honorem. Przeżył Oświęcim. Ona Powstanie Warszawskie. Za co teraz została ukarana??? Na to pytanie nikt z sali nie potrafił jej odpowiedzieć…. To pytanie zadają wszyscy WYKLUCZENI.

         Obecni na spotkaniu politycy zapewnili nas, że z problemem nie zostaniemy sami. Jednakże wszyscy emeryci i renciści mundurowi, ich rodziny oraz sympatycy muszą się zjednoczyć we wzajemnej pomocy oraz działaniu.

                                                                                                               Jan Pietruszewski
Prezes ZW SEiRP w Gdańsku z/s w Gdyni

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)