Aktualności

SPOTKANIA W RAMACH OIU – ŁOMŻA 08.08.2017.

Opublikowano: 11 sie 2017

8 sierpnia 2017 r. w Łomży, w sali należącej do Związku Nauczycielstwa Polskiego, na spotkaniu zorganizowanym w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawodawczej, zebrało się ponad 50 osób. Byli przede wszystkim ci, których dotyczą przepisy ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. ale także przedstawiciele emerytów innych służb mundurowych i szefowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie podlaskim Piotr Kusznieruk oraz Łomży i powiecie - Magdalena Wdziękońska. Spotkanie zorganizował Stefan Grodzki, prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Łomży.  Zarówno Pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - Andrzej Rozenek jak i Prezydent FSSM RP - Zdzisław Czarnecki podkreślali, że przeforsowana przez PiS nowelizacja "policyjnej" ustawy emerytalnej jest niezgodna z konstytucją, „paskudna”, „nieludzka” i „mordercza” - po otrzymaniu z ZUS informacji o obniżeniu emerytur, już 13 osób zmarło lub odebrało sobie życie. Przedstawiali także założenia projektu ustawy, który miałby cofnąć PiS-owską reformę, a którą chcą złożyć w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

- Wymagane jest 100 tysięcy podpisów, i nie powinno być z tym problemu, bo osób pokrzywdzonych tą ustawą i ich rodzin jest między 30 a 60 tysięcy. Ale my chcemy zebrać dużo więcej. Naszym celem jest 300 tysięcy – mówił Andrzej Rozenek. Podpisy pod projektem mają być zbierane po wakacjach. Inicjatorzy otwarcie mówią, że w obecnym Sejmie PiS ma większość i projekt odrzuci, ale jak to nazwał Zdzisław Czarnecki, były milicjant  i policjant – ma to być „rozeznanie bojem” - jakie jest stanowisko innych partii.

- Abyście mogli państwo sprawdzić co będzie później, abyście nie popełnili błędu – mówił Rozenek podkreślając, że na razie tylko szef SLD napisał, że jeśli partia wejdzie do nowego Sejmu, to nie zawiąże koalicji z żadną partią, która nie będzie chciała cofnąć tej ustawy.

Wstańcie i... walczcie

Goście zachęcali też miejscowych emerytów mundurowych do tworzenia komitetów protestacyjnych „chcemy aby powstały w każdym powiatowym mieście”, a także czynnego angażowania się protesty organizowane przez różne siły.

- Gdyby 15 grudnia (ubiegłego roku – dop. red.) pod Sejmem było 15 tysięcy ludzi, tej ustawy by nie było. Ale było nas tylko 1100 – mówił Zdzisław Czarnecki. - Musimy pokazać naszą siłę. Czas ponieść głowy, wstać z kolan i zacząć chodzić.

Apelował także do emerytów o „solidarność” środowiskową i zaangażowanie się wybory, które będą za rok do samorządów i za dwa lata do Sejmu i Senatu. - Jeśli my nie weźmiemy się za politykę, to polityka weźmie się za nas – dodawał.

- Musimy podjąć trud i przeciwstawić się tej władzy. Wróg jest jeden – dodawał Andrzej Rozenek wskazując rządzącą dziś PiS. - Ta partia szkodzi w każdym aspekcie życia społecznego. Przestańcie się chować. Nie macie czego się wstydzić. Wracajcie do pracy. Nikt wam nie zapłaci, ale będziecie mogli im odpłacić. Znacie ich, znacie ich rodziny. Wyciągnijcie wszystkie świństwa. Skończył się czas grubej kreski - mówił. Wolę wsparcia „mundurowych” zdeklarowało SLD. Obecny na spotkaniu w Łomży Piotr Kusznieruk, szef wojewódzkich struktur partii, deklarował, że wykorzysta wszelkie możliwe środki jakimi dysponuje, aby pomóc i zapraszał na listy wyborcze SLD.

C.Z. (imię i nazwisko znane redakcji)

Oryginalny tekst na www.4lomza.pl

Zmiany tekstu za zgodą autora

Do strony zbiorczej
Aktualności

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)